Tip na dobrovolnictví na Kostarice aneb jak se žije v komunitě na břehu Karibského moře?

To, že je v Kostarice nádherná příroda, exotická zvířata, a žijí zde nejšťastnější lidé světa je obecně známé. Co už tak známé není je to, že Kostarika jednoduše miluje dobrovolníky. Získat dobrovolnictví na Kostarice není vůbec složitá záležitost! Aktuálně jsem již na třetím místě a v hlavě mám nepřeberné množství dalších možností, o kterých jsem se dozvěděla z řad mých přátel, které jsem tu poznala, a které vám postupně představím! 🙂 

Místo, kde se aktuálně nacházím se jmenuje BETA LIFE aktuálně přijímá NOVÉ dobrovolníky! Přijde mi, že jako dobrovolník by člověk mohl být na Kostarice jednoduše napořád. Já osobně se přesouvám vždy cca po 14 dnech na nové místo, protože se chci o Kostarice dozvědět co nejvíce a poznat ji, co nejvíce autenticky, což mi umožňuje právě velká variabilita dobrovolnických příležitostí na Kostarice. 

Co je to teda ten "BETA LIFE?"

Jedná se o jedinečný ekologický projekt, komunitu, která se snaží o udržitelný rozvoj, návrat k přírodě a celkově dělat zemi o kousek lepší, což krásně rezonuje s mým vlastním posláním. 🙂 Přijímají dobrovolníky z celého světa a jsou velmi otevřeni k jejich vlastním nápadům a potřeb seberealizace. 

A jak se v takové komunitě žije?

Bydlíte v prostorném bambusovém domku, které má tři patra. Bydlení je to VELMI „na punk“, takže v každém patře je několik matrací s vlastní moskytiérou, kde se spí. Společně v těchto prostorách spí jak dobrovolníci, tak turisti, co se rozhodli zde ubytovat přes Airbnb. Počet lidí je různý, dle situace. Teď je nás tu dohromady zhruba 13. Domek je situován kousek od té nejkrásnější pláže, kterou jsem na Kostarice spatřila, ve vyhlášeném turistickém městečku Puerto Viejo de Talamanca, tudíž lepší místo k dobrovolnictví moc nenajdete. 

Ráda bych řekla, že přestože cestuji jako dobrovolník po světě už pár let, toto je má PRVNÍ zkušenost s takovýmto stylem bydlení, většinou jsem pro sebe měla vlastní pokoj, někdy i celý dům/vilu. Takže chápu, pokud můžete cítit na první pohled zděšení, jako jsem ho trochu měla já, když jsem dorazila. 😀 

Na první pohled se to může zdát šílené, tolik lidí pohromadě?!

Ale ono to funguje! 

Dokonce se mi tu líbí i o něco více než když jsem byla v La Fortuně (Kostarika) a měla jsem pro sebe celou prostornou vilu. Vím, že si myslíte, že jsem se zbláznila, ale ono je to jednoduše proto, že „domov“ dělají lidé a ne prostředí. Potkáte tu obrovské množství bytostí ze všech koutů světa. Takže se nikdy nebudete cítit osaměle.

Musím říct, že za ty 2 měsíce, co už jsem na Kostarice, snad není národnost, s kterou bych se ještě nesetkala. Paradoxně Čecha jsem tu poznala pouze jednoho a dvě ženy ze Slovenska.
Když žije takto více lidí pohromadě je potřeba dodržovat určité zásady, aby to fungovalo.

Jaká jsou pravidla života v Karibské komunitě?

 • vždy je potřeba po sobě uklízet (nenechávat nádobí ve dřezu, nepořádek kolem postele, třídit odpad apod.)

 • snažit se co nejvíce zapojovat do společenského života, není však potřeba vše dělat společně, já mám kupříkladu ráda svůj vlastní prostor, takže si chodím ráno sama zaběhat na pláž, abych strávila nějaký čas o samotě, ale zároveň je dobré s každým se seznámit, občas popovídat, večer si zahrát deskovku apod. Samozřejmě to není povinné, ale pokud jste vyloženě samotáři, co je přítomnost ostatních obtěžuje, život v komunitě pro vás není to pravé…

 • být ohleduplný vůči ostatním, od cca 22:00 hod do 8:00 hod je v komunitě něco jako „noční klid“, protože se spí ve společných prostorách je nezbytné být ohleduplní a nezačít si v 5 ráno mixovat v kuchyni smoothie

 • jako při každém dobrovolnictví je důležité svědomitě plnit vaše „povinnosti“ v pozici dobrovolníka, pamatujte na to, že dobrovolnictví je založeno na vzájemné laskavosti, poctivosti a svědomitosti, je to vzájemná pomoc, není to „tak tady mě máte a nechte mě tu zdarma bydlet“, je potřeba vykonat něco na oplátku 🙂

 • mluvit nějakým cizím jazykem, toto se týká nás Čechů, pokud mluvíte pouze česky není toto místo pro vás vhodné, nemusíte nutně mluvit plynule anglicky, je možné i německy, francouzsky, španělsky, ale upřímně – česky kromě nás a Slováků nerozumí nikdo :D. Já osobně mluvím anglicky tak, že se domluvím, ale je potřeba na tom ještě hodně pracovat. Právě dobrovolnictví v zahraničí mi však pomáhá zbavit se onoho „studu mluvit“, který má hodně lidí, kteří jako já mají pocit, že jsou v angličtině věční začátečníci. Za měsíc tady se vám angličtině nesmírně zlepší, takže i to může být motivace pro cestu na Kostariku. 🙂

 • je potřeba být tolerantní a mít respekt vůči lidem jiných národností, jiného vyznání, barvy pleti, ale i vůči zvířatům a kuřákům (hodně lidí zde kouří (nejen) klasické cigarety, což se však dá v Karibiku očekávat 😀 , na druhou stranu se zde téměř nepije alkohol a nikdo vás samozřejmě do ničeho nenutí, já sama kuřák nejsem a vůbec v tom nepociťuji nějakou překážku. Prostory nejsou začouzené, protože je to vše otevřené a prostorné, navíc žít v domku z bambusu je téměř, jak kdybyste žili venku, takže… 🙂  

Co se v BETA LIFE vykonává za činnosti?

Jako dobrovolník máte obvykle stanoven nějaký čas na odpočinek/relaxaci a čas, který je potřeba věnovat nějaké činnosti. Obvykle je to pár hodin týdně, s tím, že 2 dny máte zcela volné.

Každý den je jiný a vykonáváte nějaké jiné záležitosti, můžete si to samozřejmě rozvrhnout dle svých preferencí, jak potřebujete. Pokud jste kreativní a chcete tvořit a máte vlastní nápad, jak byste život v této komunitě mohli pozvednout rozhodně se kreativitě meze nekladou. 

Já třeba osobně potřebuji mít prostor pro vás psát 🙂 Takže se snažím si volit spíše aktivity, které jsou odpoledne, protože dopoledne se mohu lépe koncentrovat a umírám v restauracích bez klimatizace o trochu méně. 😀

 • prodej WRAPŮ na pláži (Místní kuchař, který v BETA LIFE bydlí připravuje neskutečně lahodné veganské wrapy, které jdete odpoledne společně s dalším dobrovolníkem prodat na pláže, je to skvělé, zábavné, a navíc si i něco málo vyděláte!)
 • pomoc na organické FARMĚ (Farma je situována cca 10 km od komunity a jezdí se tam pomáhat vyrábět 100% kokosový a konopný olej, organická čokoláda a další věci)
 • výroba MISEK ze speciálního druhu ovoce (Na Kostarice se nachází speciální druh ovoce, které má tvrdou skořápku – vypadá to jako kokos, to se nechá usušit a následně se ta skořápka rozřízne a vyčistí, pomocí šmirgl papíru ji potom obrušujete, dokud nevyrobíte krásnou misku, z které pak můžete sami jíst)
 • úklid společných prostor (Tato záležitost je samozřejmě nejméně lukrativní, nicméně někdo to dělat musí :D. Jedná se o zametání společných pokojů, čištění WC a sprchy, úklid kuchyně po vaření, praní a sušení prádla…

A jak je to v komunitě s jídlem?

Tohle je za mě ta nejvíc TOP věc. Já osobně jsem veganka a vždy si vybírám dobrovolnictví dle toho, aby majitelé/rodina, kdokoliv byl „vegan friendly“, na tomto místě není sebemenší problém ať už máte jakékoliv stravovací omezení.

Možnosti jsou následující:

 • připravovat si sami své vlastní jídlo ve společné kuchyni
 • koupit si jídlo od kuchaře, který společně vaří pro všechny (jedna porce vychází v přepočtu na cca 50 Kč) —> za mě je toto nejlepší varianta, protože restaurace v Kostarice jsou velmi drahé (běžný oběd cca 300 Kč) 

Mám zájem stát se součástí komunity, jak na to?

Prosím, než budete kontaktovat BETA LIFE s tím, že byste rádi přijeli, přečtěte si poctivě veškeré informace, podívejte se na fotografie, abyste získali co nejbližší představu o tom, jak to zde vypadá a zbytečně je nezatěžovali otázkami typu: „A budu mít vlastní pokoj?“ 😀

Prohlédněte si jejich videa a fotky na Facebooku a Instagramu, pročtěte si podrobně veškeré informace týkající se dobrovolnictví v BETA LIFE uvedených na jejich stránce a poté je můžete kontaktovat na tomto čísle přes Whatsapp: +49 173 9536047.

Hodně štěstí a pokud vyrazíte brzy, třeba se tady potkáme ještě i společně! Mám tu zatím v plánu zůstat několik týdnů… protože, kdo by z Karibiku pospíchal pryč?

Pokud by vás zajímalo ještě více fotek a informací o této komunitě, najdete je na mém Instagramu Facebookové stránce. 🙂 

Pokud máte strach vyrazit kvůli Covidu přečtěte si můj článek o tom, jak se aktuálně krok za krokem dostat do Kostariky a uvidíte, že už vám nic nestojí v cestě… :-))

4 názory na “Tip na dobrovolnictví na Kostarice aneb jak se žije v komunitě na břehu Karibského moře?”

 1. Pingback: Jak překonat strach a vyrazit za svými SNY - Cestuj a pomáhej

  1. Ahoj, konkrétně do Beta Lifu není problém. 🙂 Jinak pokud hledáte dobrovolnictví třeba přes workaway.info, tak tam najdete spoustu dalších možností, jen si zaškrtněne ve filtru: „dog friendly“ :))

 2. Pingback: Jak odcestovat na KOSTARIKU v době Covidu a co je potřeba zařídit - Cestuj a pomáhej

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.