Návod, jak si ušetřit na cestu za pár měsíců i desítky tisíc korun

Když jsem se v únoru 2020 vrátila z Bali cítila jsem, že se tam musím znovu vrátit, protože tam zůstalo kus mého srdce… Zhruba od léta jsem tak začala dělat vše proto, aby se to mohlo uskutečnit! Přináším vám ty nejlepší TIPY, jak si za pár měsíců našetřit i desítky tisíc… 

Přestože dnes existuje velké množství způsobů, jak cestovat po světě téměř či dokonce zcela uplně zdarma (mou nejoblíbenější variantou je stát se dobrovolníkem). Většinou je fajn mít sebou něco málo našetřeno, případně pokud chcete letět do exotičtějších destinacích, obvykle je potřeba uhradit si alespoň letenku. Já sama jsem si na letošní cestu zvládla ušetřit navzdory covidu i navzdory tomu, že jsem pracovala jako sociální pracovník v neziskové organizace, což není profese, kterou jdete dělat, abyste se stali milionáři. 😀

Jak si teda holka z nezisku mohla našetřit na cestu do Kostariky i na Bali?

Jak už víte z mého příběhu nikdo mě nesponzoruje. A i když cestuji převážně jako dobrovolník, i tak vás to něco stojí. Odpověď je značně jednoduchá. Musela jsem ze své cesty udělat svou PRIORITU. 

Tady jsou moje tipy, jak si během pár měsíců ušetřit na cestu svých snů: 

Nekupujte si oblečení v „klasickém“ obchodu. 

Jediné, co jsem si za poslední rok vyloženě v obchodu koupila byly nové plavky, protože to jsem neodolala… 😀

Využívejte portály, kde se dá sehnat i nové oblečení, ale za pár korun. Můj nejoblíbenější portál je Vinted, můžete zde oblečení koupit, vyměnit i prodat. Nejlepší je zboží posílat přes zásilkovnu, která má aktuálně výbornou aplikaci do telefonu, pošlete tak jakýkoliv balík za 65 Kč, což je zhruba o polovinu méně než by vás to vyšlo na poště. O těch nervech ani nemluvím. 😀

Těsně před odletem jsem tam takto sehnala trekové boty, zcela novou krosnu i nepromokavou sportovní bundu, vše dohromady za pár stovek, zatímco v klasickém obchodě i na eshopu by mě to vyšlo na tisíce. 

Nekupujte si elektroniku v „klasickém“ obchodu.

Během roku jsem si potřebovala koupit nový notebook i telefon. Oboje jsem sehnala zcela nové na Bazoši, spolu se záručním listem, jen o polovinu levnější. Notebook, který bych v běžném obchodu koupila za 20 000 Kč, jsem sehnala za 9 000 Kč. Stejné to bylo s telefonem. 

Samozřejmě musíte být obezřetní a dávat si pozor, aby vás někdo nenapálil. Doporučuji si vše předem vyzkoušet, osahat a dát na recenze prodávajících. Velmi často tam lidé prodávají zcela novou elektroniku po Vánocích, protože ji dostali třeba jako nevhodný dárek. 

K svátkům/narozeninám dejte ostatním vědět, co přesně potřebujete.

Toto vám může ušetřit opravdu spoustu peněz. Věděla jsem, že kvůli cestování potřebuji nový telefon, tak jsem poprosila okolí, aby mi na něj přidalo k Vánocům, místo kupování zbytečností. K narozeninám si tak můžete například přát pláštěnku na krosnu, místo toho, abyste dostali novou kabelku, která vám na cestách bude k ničemu.  

Vařte si doma a nechoďte po restauracích. 

Vím, letos z důvodu Covidu je jiná situace a stejně se dá jídlo pouze objednat, i tak však doporučuji, co nejvíce omezit objednávání jídla a místo toho dát přednost domácímu vaření. Zaprvé ušetříte spoustu peněz, za druhé je to i zdravější. Bavíme se samozřejmě o běžné situaci, i když já osobně moc do restaurací nechodím, i já letos několik podniků podpořila kvůli nepříznivé situaci. 

Nevyhazujte peníze za zbytečnosti. 

Udělejte si jasný plán, kolik si chcete měsíčně ušetřit na cesty a toho se držte. Já si například na jaře stanovila, že na svou příští cestu si potřebuji našetřit X tisíc korun. Každý měsíc jsem si pak danou částku nechávala na účtu stranou a nesáhla jsem na ni, i když se naskytla nějaká situace, kdyby se mi dané peníze náramně hodily. Věděla jsem totiž, že jakmile na ten budget jednou sáhnu, budu do něj sahat opakovaně. Kdybych tak udělala, dnes bych nepsala tento článek z hostelu na pobřeží Pacifického oceánu. :-)) 

Každou věc, kterou si plánujete koupit, napřed dvakrát obraťte v ruce s tím, že se sami sebe zeptejte, jak tuto konkrétní věc využijete na své cestě. 

Swapujte!

Swap je aktuálně velký trend, zejména ve větších městech.

Funguje to tak, že jednoduše věc, kterou nepotřebujete (např. kulmu na vlasy) nabídnete někomu jinému za něco, co využijete (např. sušené ovoce).

Můžete takto vyměnit prakticky cokoliv,  na co by se vám doma pouze prášilo. Když jsem se před odjezdem stěhovala ze spolubydlení, jednoduše jsem veškerý nábytek, co mi tam zbyl vyměnila za spoustu jídla do letadla. 😀 To samozřejmě není uplně obvyklé, protože to cenově uplně neodpovídalo, ale když se potřebujete něčeho „rychle zbavit“, je swapování též ideální možnost. 

Na facebooku již existuje spoustu skupin, ve kterých můžete vzájemně vesele “swapovat”. Jen zadejte do vyhledávače např. „Swap Prague“. 

Cestujte MHD 

I když sama mám auto, využívám ho jen výjimečně k delším cestám. Zaprvé je to neekologické a za druhé to vyjde na spoustu zbytečných peněz. Například cesta do práce autem tam a zpět by mě vyšla na cca 100 Kč, autobusem to vyjde v přepočtu na 14 Kč. 

Existuje samozřejmě spoustu dalších možností, jak si ušetřit, tyhle mi jen přišlo důležité zmínit, protože je považuji za ty podstatné a třeba někteří z vás o nich neví. :-)) 

A jak si šetříte na cesty vy? Podělte se v komentáři! 

1 názor na “Návod, jak si ušetřit na cestu za pár měsíců i desítky tisíc korun”

  1. Pingback: Jak cestovat navzdory koronaviru - Cestuj a pomáhej

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.