Můj příběh

Kdo je autorka projektu?

Jmenuji se MARTINA KUŽMIAKOVÁ, jsem cestovatelka, veganka, sociální pracovnice a milovnice dobdrodružství! 

Ukazuji lidem, jak mohou cestovat levně i zcela ZDARMA po světě, plnit si své SNY a navíc při tom dělat něco, co má skutečný smysl. 

Za poslední dva roky jsem za pár korun i úplně zadarmo strávila mnoho měsíců na BALI, ve VIETNAMU, LAOSU i ITÁLII. Aktuálně si užívám života na KOSTARICE. 

A to vše přesto, že jsem jen „holka z nezisku“ a nikdo mě nesponzoruje. 

ALE… vždy tomu tak nebylo!

Ještě v roce 2017 jsem byla „jen“ studentka s velkými SNY, o kterých ji každý říkal, že nejsou REÁLNÉ. Cítila jsem se, jako kdyby mi život protékal mezi prsty…

A pak jsem onemocněla. A dostala lekci, která návždy změnila můj život… 

Můj příběh aneb cesta z pekla do ráje...

Sedím na zídce opřená o palmu, nohy se mi boří do písku a já už hodinu pozoruji dechberoucí západ slunce na pobřeží pacifického oceánu, koukám na tu krásu a uvědomuji si, že již téměř 2 roky žiju život, který zůstává pro ostatní pouhým SNEM. A cítím obrovskou vděčnost za vše, co mě v životě potkalo...

Žiji život, o kterém jsem už od dětství pouze snila...

Cestuji téměř zdarma po světě, žiju tady a TEĎ a prožívám dobrodružství, o kterých jsem doposud četla pouze v knihách. Za poslední dva roky života jsem viděla místa, o kterých jsem si vždy myslela, že existují pouze ve filmech. Zážitky tak silné a neuvěřitelné, že předčili jakákoliv moje očekávání, neboť má představivost na to jednoduše nestačila. 

Proháněla jsem se na motorce džunglí, pozorovala východ slunce z vulkánu, běhala nahá na pobřeží Tichého oceánu, pařila s místními v mexickém baru v Karibiku, pozorovala skoro 5 ti metrové aligátory pár metrů od sebe ve volné přírodě, žila zadarmo v jednom z nejprestižnějším resortu na BALI a jako bonus jsem u toho všeho dělala něco, co mělo smysl a pomohla mnoha lidem, zvířatům i planetě.

Nemusím nikam pospíchat, nic mě netlačí, mohu si více vychutnávat prosté okamžiky krásy dlouhodobého cestování jako je povídání si s místními, sdílení zážitků z cest s lidmi z celého světa, trávení dne jen tak v posteli nicneděláním,  protože jste jednoduše moc unavený ze sluníčka, nebo sezením na pláži v písku a prostě jen tak BÝT a žít skutečně okamžikem. 

A to vše navzdory koronaviru, navzdory tomu, že jsem jen „holka z neziskovky“, nemám bohatého partnera ani mě nesponzoruje rodina, či jsem nezdědila velké jmění. 

ALE…. Vždy tomu tak nebylo...

Ještě před pár lety jsem byla studentka vysoké školy, krerá se neustále točila v nekonečném kolotoči – škola, práce, domácnost. I když jsem studovala, co mě bavilo, měla jsem srdce plné nenaplněné touhy po dobrodružství. Trpěla jsem chronickým stresem, vyčerpáním a měla pocit, že žiju život, který jsem si nevybrala. Připadala jsem si jako divoká kočka uvězněná v kleci a byla nesmírně nešťastná. 

A pak mi do života vstoupila nemoc, která měla navždy změnit můj osud…. 

Období, které následovalo, popisuji ve svém životě, jako období naprostého temna. Ocitla jsem se na úplném psychickém i fyzickém dně a myslela si, že už nikdy nenajdu cestu ven.  Během několika měsíců jsem přišla nejen o své zdraví, ale i o svůj vzhled, neboť u mě kromě jiného propukla těžká forma cystického akné. Nemohla jsem ráno vstát bolestí z postele a obličej mi pokryly krvácející boláky. 

Přestala jsem se stýkat s přáteli, po celém bytě zakryla zrcadla a zcela se uzavřela před světem.

Bylo mi 23 let a já měla pocit, že můj život skončil. Jak by mě tenkrát mohlo byť jen napadnout, že moje nemoc byla jedna z NEJLEPŠÍCH věcí, která se mi kdy stala? Že jednou za to celé utrpení, které mě potkalo budu VDĚČNÁ?

Na dno občas padáme, protože tam potřebujeme něco najít. Já tam v roce 2018 nalezla LÁSKU a VÍRU sama v sebe...

Nejsilnějšími se stáváme přesně v tom okamžiku, kdy nemáme žádnou jinou možnost. Svůj boj jsem nakonec vyhrála, zanechalo mi to jizvy na duši i na těle, ale stala jsem se díky tomu silnější než kdy dřív a vím, že těch nespočet božských okamžiků, které jsem za poslední roky prožila by se nikdy neodehrály nebýt toho, čím jsem si prošla. 

V roce 2020 jsem založila komunitu POD KŮŽÍ SVĚT, kde detailněji popisuji svůj boj s chronickým onemocněním a mou cestu k opětovnému získání zdraví, ale hlavně se snažím dodat odvahu ostatním v jejich boji skrze vzájemnou podporu, lásku a sdílení zkušeností. Více o projektu zde: http://www.instagram.com/podkuzisvet

Díky uvědomění si křehkosti a nevyzpytatelnosti lidského bytí jsem ve svém životě začala dělat zásadní změny a konečně si ho začala utvářet k obrazu svému. Krok za krokem jsem se pustila do vytváření reality, která bude odpovídat MÝM představám a ne tomu, co ode mě očekávají ostatní. A rozhodla se navzdory strachu splnit si své největší přání – odjet na druhý konec světa a prožít opravdové dobrodružství. 

I přesto, že jsem neměla skoro žádné peníze a pracovala jako sociální pracovník v neziskové organizace jsem věřila, že je to možné. Místo toho, abych se soustředila na hledání výmluv, proč to NEJDE, jsem se rozhodla naleznout způsob, jak by to jít MOHLO.

A ukázalo se, že jsem své velké “know – how” měla celou dobu přímo před sebou. Od svých 16ti let jsem v Česku pomáhala jako dobrovolník v různých neziskových organizací, vystudovala VŠ sociální práce a poslední tři roky věnovala práci v sociálních službách, takže jsem měla velké znalosti a přehled v oblasti sociální práce, dobrovolnictví a neziskových organizací nejen v České republice, ale po celém světě.

Můžeš změnit celý svůj život, pokud změníš své myšlení. Nezapomeň, že Tě vždy dělí jen jedno rozhodnutí od zcela jiného života. Nejlepší čas se rozhodnout je TEĎ...

Během dvou týdnů jsem si sehnala dobrovolnictví na druhé straně světa, sbalila svých “pět švestek” a dalších několik měsíců strávila téměř zadarmo uprostřed dechberoucího ráje v samém srdci Bali, které doposud patří k těm nejkrásnějším měsícům v mém životě. 

 Za poslední dva roky cestování po světě jsem objevila způsob, jak propojit dobrovolnictví tzv. “volunteering” v zahraničí spolu s lowcost cestování a objevit tak ty největší krásy dané země za pár korun. 

Kdybych tehdy měla ty informace, které mám dnes, neváhala bych ani vteřinu a vyrazila do světa mnohem dříve… 

Ta nejkrásnější věc na tom všem však není to, že cestujete po světě za pár korun, nebo i úplně zadarmo, ale že dáváte svému cestování VELKÝ PŘESAH, protože tím děláte správnou věc. Můžete si vybrat zda chcete pomáhat dětem se vzděláním, zvířatům v nouzi,  s ochrannou životního prostředí a nebo třeba jen tak někomu hlídat resort na pláži, zatímco je majitel pryč. 

Plníte si své cestovatelské sny, prožíváte dobrodružství a zároveň pomáháte světu. No nezní to úžasně?

Z toho důvodu jsem se rozhodla o své nabyté informace podělit spolu s těmi z vás, kteří byste rádi též žili svůj CESTOVATELSKÝ SEN, ale máte pocit, že EXOTIKA je jen pro bohaté a ne pro každého, kdo má odvahu vykročit. 

Pro ty z vás, kdo jsou stejní snílci jako já a mají srdce plná touhy prožít svůj život opravdu na maximum. Pro ty z vás, kdo nechcete ty nejlepší roky vašeho života promarnit za zdmi kanceláře čekáním na život, který byste si přáli žít. 

Nespokojte se s dobrým, chtějte pro sebe to nejlepší. Nebojte se smrti, bojte se života nenaplněných snů a promarněných příležitostí. Můžete začít žít svou nejlepší verzi života zrovna TEĎ. Nemusíte si jako já projít peklem, abyste si začali plnit své největší sny.

Jediné, co k tomu potřebuje  je víra sama v sebe, odvaha vykročit a hodnotné informace, které získáš na této stránce

Tak s chutí do toho… 

Dobrodružství nečeká!