Jak volit ze zahraničí / volby 2021

Letos jsou volby do Poslanecké sněmovny důležitější více než kdy jindy. Klasické převzetí volebních lístků z našich schránek v místě trvalého bydliště všichni známe, ale jak to udělat, když jsme  v termínu voleb zrovna v zahraničí? A nebo třeba nejsme ani za hranicemi, ale jednoduše se nacházíme na druhé strany republiky od našeho trvalého bydliště… Co s tím?

Sepsala jsem pro vás krok za krokem, jak si zajistit voličský průkaz a odvolit tak nejen za zahraničí, ale odkud zrovna potřebujete.

Řeknu vám upřímně přijít na to, jak krok za krokem vyplnit a podat žádost o vystavení voličského průkazu, abych mohla volit ve Španělsku není vůbec snadné. Je smutné, kolik lidí to zaručeně odradí, protože mně samotné přijít na kloub tomu celému systému  zabralo NĚKOLIK HODIN. 

Nezapomeňte, že právo volit v rámci voleb České republiky (jste li občanem) vám zůstává, ať už se nacházíte v zahraničí na dovolené, nebo tam dokonce žijete. 

Jak odevzdat hlas ze zahraničí

Pokud trvale žijete v zahraničí je situace o něco složitější a je potřeba vše vyřídit minimálně 40 dnů před volbami. Čekají vás celkem dvě výpravy na úřad. Nejprve musíte požádat příslušný úřad, pod který vaše aktuální bydliště spadá, aby vám vystavili potvrzení o pobytu. Následně je potřeba podat  žádost na nejbližší český konzulát, aby vás zařadili do tzv. zvláštního seznamu voličů. Žádost je možné podat pouze písemně, neboť spolu s žádostí na příslušný úřad musíte doložit i kopii dokladu totožnosti. 

Pokud nechcete / nebo nemůžete volit z místa svého trvalého bydliště, případně se na přechodnou dobu nacházíte v zahraničí, třeba na dovolené, je nezbytné nechat si vystavit tzv. voličský průkaz. 

Jak podat žádost o voličský průkaz?

Termín voleb do Poslanecné sněmovny je stanoven na 8. a 9. října 2021. Data, která uvádím se tedy váží k letošním volbám, pokud by volby byly v jiný termín data se budou lišit. Možností, jak žádost podat je hned několik: 

1.) PÍSEMNĚ na adresu příslušného úřadu (dle trvalého bydliště, v mém případě např. Magistrát města Karlovy Vary), žádost musí být doručena do 1. října 2021 

2.) OSOBNĚ do 6. října 2021 do 16:00 hod, příslušný úředník o události vytvoří úřední záznam / např. Bydlíte v Praze, ale trvalé bydliště máte v Ostravě. Musíte tedy osobně dojít na obecný úřad v Ostravě a tam jim vaši vyplněnou žádost předat. 

3.) ELEKTRONICKY do 1. října 2021 za pomocí datové schránky. To jsem využila já, protože jsem vše řešila 29. září a věděla jsem, že bych to písemnou cestou nejspíš nestihla. Nicméně datovou schránku jsem neměla, musela jsem si ji založit, pokud i vy patříte k lidem, co o „datovce“ nikdy pořádně neslyšeli, níže vám popíšu, jak na to. 🙂 

Jak vytvořit datovou schránku?

Datová schránka slouží na komunikace s úřady. Pokud ji máte zřízenou chodí vám veškeré úřední dokumenty do této schránky a ne klasicky poštou, což má mnoho výhod. Obzvlášť jste-li tak často na cestách jako já. 🙂 

Zřídit datovou schránku jde opět dvěma způsoby: 

1.) elektronicky / vím, že to lze zařídit přes tento web, já sama jsem však zvolila druhou variantu, protože mi tato přišla příliš komplikovaná. Nicméně důležté je, že to lze, jen musíte trochu zapátrat. Pokud používáte eObčanku apod., tak to pro vás bude snadné, pro mě je to však zatím trochu „španělská vesnice“, tak jsem zvolila druhou variantu. 

2.) zajdete si na CzechPOINT /například na poštu, kde vám datovou schránku vyřídí během pár minut. Předají vám papír s kódem a do emailu vám přijde podrobný návod, jak schránku aktivovat. Doporučuji pak stáhnout aplikaci „Datovka“ a vše můžete odesílat krásně z telefonu. Aplikace je hodně přehledná, stačí si následně najít číslo datové schránky vašeho úřadu (každý úřad by to měl mít na svém webu v kolonce „Kontakty“) a vyplněnou žádost odeslat. 

Jak žádost správně vyplnit?

Formulář k žádosti o voličský průkaz si můžete zdarma stáhnout na stránkách vašeho úřadu (dle trvalého bydliště).  A nebo případně si ho můžete zdarma stáhnout na této stránce. 🙂 

Vyplnění není složité, pouze je potřeba zaškrtnout, jak vám mají již hotový průkaz předat. Pokud jste v zahraničí, zaškrtněte kolonku „Žádám zaslat do vlastních rukou na konkrétní adresu“ a vyplňte příslušné velvyslanectví / konzulát, odkud chcete volit. 

V rámci MZV se o příslušných místech, kde je možné ze zahraničí volit mluví jako o tzv. zvláštních volebních okrskách / většinou se jedná o konzuláty České republiky. V rámci území ČR můžete na voličský průkaz volit v každém volebním okrsku. 

Přehled všech konzulátů v zahraničí, odkud je možné odvolit naleznete na v tomto dokumentu. Jedná se o všem o data z roku 2010, aktualizované vydání se mi nikde nepodařilo dohledat, alespoň vidíte, jak náročné je tyto důležité informace vyzjistit… A zbytečně to mnoho lidí odradí. Nicméně, prosím, pokud máte jen trochu možnost se voleb zúčastnit, jděte do toho, každý hlas se počítá. 

Snad se brzy dočkáme toho, že se bude moci volit jednoduše online. :)) 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.