Jak odcestovat na KOSTARIKU v době Covidu a co je potřeba zařídit

Mnoho lidí v České republice tvrdí, že aktuálně cestovat NELZE. Já tomuto moc nerozumím, protože nejenom že to lze, ale navíc to přináší spoustu výhod. Konkrétně na Kostariku není již od listopadu odcestovat žádný problém! Je však před cestou potřeba zařídit několik důležitých věcí….

Co je potřeba zařídit před cestou na Kostariku?

Dohromady je potřeba zařídit celkem tři podstatné věcisehnat letenku, pojištění a vyplnit online formulář, který vám vygeneruje speciální QR kód. PCR testy Kostarika nepožaduje, stejně tak karanténu, takže to z ní aktuálně pro cestovatele dělá jednu z nejlépe dostupných zemí! 😊

Sehnat letenku, která vás na Kostariku skutečně dopraví

Jak jsem psala detailněji v tomto článku, někdy se může stát, že si koupíte letenku přes zemi, kde ale není povolen tranzit a vy zbytečně vyhodíte peníze, které možná v budoucnu budete moci uplatnit maximálně v podobě voucheru, proto buďte při nákupu letenky v současné době extrémně opatrní. Na Kostariku (do San José) nelétají přímé lety, ale vždy minimálně s jedním přestupem. Nejlepší je vyhledat si cenově nejdostupnější letenky přes tuto stránku, ale pak je zakoupit u konkrétní letecké společnosti.

Ať si vyberete jakoukoliv společnost, vždy mějte u sebe respirátor FFP2 a platný pas (musí být platný ještě minimálně půl roku od doby, kdy máte v plánu Kostariku opustit), může se to zdát jako že je to přeci jasné, ale věřte mi jen ve svém okolí znám několik lidí, co nakonec nemohli odletět, protože si zapomněli zkontrolovat platnost pasu.

Pokud letíte z Čech nejen na Kostariku, ale ať už do jakékoliv země na této stránce stačí kliknout na konkrétní zemi a zobrazí se vám podrobné informace o příletu, za mě super záležitost. 😊

Také moc doporučuji letět z Vídně, letenky vycházejí mnohem levněji a z Prahy/Brna se do Vídně dostanete za pár hodin autobusem třeba od Student Agency. Na hranicích se pak pouze prokážete platnou letenkou. Letenky by se měly pohybovat cca mezi 15- 25 000 Kč, pokud jsou pod 15 000 byla bych velmi opatrná, zda je možný tranzit v konkrétní zemi.

Které společnosti aktuálně lítají na Kostariku a co požadují?

Aktuálně zaručeně lítají na Kostariku tyto společnosti:

Lufthansa 
–> Za mě volba číslo jedna, co se týče komfortu a spolehlivosti, sama jsem s nimi letěla z Vídně a vše bez problémů
–> Lufthansa nepožaduje PCR testy, záleží však přes jakou zemi přestupujete
–> Obvykle Lufthansa lítá přes Frankfurt (Německo) nebo Zürich (Švýcarsko)
–> Tranzit Zürich /nic nepotřebujete
–> Tranzit Frankfurt /je potřeba doložit negativní antigenní test a vyplnit tento formulář pro registraci, ani na tranzit se nevztahuje výjimka, protože i když nás Německo vyřadilo ze seznamu zemí „s mutacemi viru“ (s účinností k 28. 3. 2021), stále nás však řadí k zemím „s vysokým rizikem nákazy“, takže výjimky nejsou možné ani pro tranzit. 

KLM
–>Tato společnost jako taková nepožaduje PCR testy, obvykle však lítá pouze přes Amsterdam, kde v rámci tranzitu jsou PCR testy povinné (již ne naštěstí antigenní, takže podmínky jsou o něco přijatelnější)

IBERIA
 ->Tato společnost sama též PCR testy nevyžaduje, obvyklý tranzit je v Madridu (Španělsko), kde pro tranzit opět testy nepotřebujete, pokud letíte směrem Kostarika 😊

Jak je to s přestupem v USA?
Některé společnosti nabízejí aktuálně přestup v USA, tento tranzit, pokud letíte z České republiky však NENÍ možný. USA aktuálně zařadilo Česko na seznam zemí, které nemají povolen vstup ani pro tranzit. Seznam zemí a bližší informace naleznete v tomto seznamu. V praxi to znamená, že pokud jste v jedné z těchto zemí strávili posledních 14 dní, není možné cestovat přes USA.
Ale pozor!
Pokud by se jednalo o zpáteční let, tedy cesta z Kostariky do Čech tranzit již možný je, protože Kostarika na seznamu není.

A jak je to s návratem do České republiky?

Toto mě upřímně nesmírně rozčiluje, česká vláda si totiž nedělala práci s tím, že by zjišťovala, jaká je konkrétně situace ohledně Covidu v jednotlivých zemích, ale jednoduše všechny země mimo pár výjimek v EU označila jako země „s velmi vysokým rizikem nákazy“, viz tento odkaz. 

V případě Kostariky je to však nesmysl, na Kostarice žije cca 5 mil. lidí, tedy o polovinu méně než v Čechách, ale situace ohledně Covidu je tu velmi dobrá, případů nákazy je pouze pár stovek denně, není to v rámci tisíců jako v Evropě. 

Vzhledem k nařízení vlády je však bohužel potřeba při návratu splnit tyto podmínky. Za prvé je potřeba před odletem postoupit PCR test na jednom z těch pracovišť, dále po příletu následuje 5denní karanténa, po jejímž skončení je potřeba opět podstoupit PCR test. Povinné je také vyplnit příjezdový formulář. 

Pokud máte zpáteční letenku do Vídně a do Čech se tak budete vracet pozemní cestou je možné, že po vás nikdo negativní výsledek testu požadovat nebude. Vyplněný formulář však ano, pokud pojedete autobusem! Tato informace však NENÍ ověřená a já ji určitě nedoporučuji už kvůli případnému ohrožení lidí v Česku, pokud byste se skutečně někde nakazili, tak i pro případné komplikace na hranicích (a to za to nestojí). 

Už mám letenku, co je potřeba zařídit dál? Pojištění!

Pojištění je povinné a bez něj vás do Kostariky nepustí. Je poměrně drahé, na druhou stranu ať by se vám na Kostarice stalo víceméně cokoliv, víte, že vaše pojištění to pokryje včetně Covidu, takže se můžete cítit o to bezpečně. 

Pojištění vychází, pokud jste tedy zdravý, nemáte chronické onemocnění a nejste v seniorském věku na cca 3 500 Kč za měsíc /cca 150 dolarů. 

POZOR! Pokud by vám nějaká jiná pojišťovna nabízela pojištění za podezřele nízkou cenu, většinou to není OK a může se vám stát, že zbytečně přijdete o peníze. Je povinné, abyste byli kryti na minimální částku 20 000 USD (amerických dolarů). A aby vaše pojistka pokryla případné náklady spojené s Covidem, pokud byste jím onemocněli. 

Nejčastější možností je zařídit si pojištění u jedné z těchto dvou Kostarických společností, cena vychází dle mých informací přibližně stejně: 

1. INS GRUPO
2. SAGICOR

Jediné, co musíte udělat je vyplnit formulář, doporučuji si v googlu kliknout na ty tři tečky a přepnout si stránku do českého jazyka, formulář je totiž ve španělštině a není lehké tomu porozumět, nebo můžete samozřejmě si slova přepisovat do google překladače, ale je to pomalejší. Pokud mluvíte španělsky, máte samozřejmě výhodu. 😊
Na email by vám následně mělo přijít potvrzení, že jste pojištění. Pokud byste měli nějaký problém doporučuji přes Whatsapp/online chat kontaktovat danou společnost, jsou hodně ochotní a je možné s nimi komunikovat i v angličtině.

AKTUALIZACE!!!

Trvalo mi to 2 měsíce, ale na třetí měsíc se mi podařilo sehnat aktuálně nejlevnější pojištění, které je v souladu s podmínkami na Kostarice, tedy že pokrývá i případné onemocnění Covidem! Vychází na cca 1300 Kč na měsíc, takže je to VELKÁ úspora peněz. Navíc vyřízení pojištění trvalo cca 10 minut, což je jednoznačně i nejrychlejší proces, co jsem zažila. Rozhodně doporučuji. Jedná se o tuto společnost. Nejjednoduší způsob vyřízení pojištění je přes toto číslo na Whatsappu (rozumí anglicky): +598 92 337 173. 

Mám letenku i pojištění, co dál?

Jakmile budete mít zařízené pojištění, VYČKEJTE dokud se nebude blížit termín vašeho odletu. Následně, jakmile vám na email přijde od letecké společnosti „check in“, tedy že si můžete vybrat sedadlo a další informace o vašem odletu (obvykle chodí cca 24 hodin před odletem) můžete pokračovat na další krok. 😀 

Vyplníte si tento online formulář pro vstup do Kostariky, dříve to nemá cenu vyplňovat, protože tam musíte vyplnit číslo sedadla.
Jakmile budete mít vyplněno, formulář vám vygenerujete QR kód, který následně budou po vás požadovat na letišti při příletu na Kostariku. Nemusíte nic tisknout, ani letenky, ani pojištění, jakmile přiložíte na letišti pas, letenky se jim ukážou, stejně tak i ostatní informace. Dnes je již vše zautomatizované. 😊

Stačí v telefonu ukázat onen QR kód a je to. 

Má cesta proběhla uplně hladce, vše bez problémů a díky QR kódu už vlastně dopředu si ověříte, že je to vaše pojištění v pořádku, protože jinak by se vám kód nevygeneroval.

Důležité informace na závěr!

Všechny uvedené informace jsou platné k datu 12. 4. 2021. 

Čerpala jsem z vlastních zkušeností i ze zkušeností ostatních a obecně dostupných informací. Aktuálně je však spoustu informací zmatečných a je možné, že to, co dnes tady píšu už druhý den nemusí platit. Pokud byste v textu náhodou objevili, že něco nesedí, nebo vaše zkušenost třeba na letišti byla odlišná, prosím napište to do komentářů! 🙂 

Proto prosím, pokud se rozhodnete vyrazit na Kostariku, vždy se před odletem pro jistotu ještě informujte ohledně aktuálních podmínek na tomto čísle, kde vám vše spolehlivě sdělí, nebo si pročtěte znovu tyto stránky. Situace se mění každým dnem, často z hodiny na hodinu, takže i jeden den staré informace již nemusí být aktuální. ☹

Dále doporučuji si ověřit dopředu telefonicky u letecké společnosti, zda je možné volně přebookovat letenky obvykle se pak doplácí pouze rozdíl v ceně (nejlepší je tam zavolat a říct jim, ať vám to třeba o měsíc posunou, na datum, kdy nemusíte nic doplácet – já to takto udělala již dvakrát.) 

A proč vůbec toto vše podstoupit? Protože to za to stojí!

Vím, že spousta lidí tvrdí, že je nebezpečné v době Covidu cestovat, že tím ohrožujeme jak sami sebe, tak ostatní, ale já si to nemyslím, konkrétně Kostarika je aktuálně mnohem bezpečnější zemí ohledně Covidu než Česko. A vzhledem k tomu, že při cestě zpět podstupujete PCR test neohrožujete ani obyvatele v České republice.

Naopak cestovat v době Covidu přináší spoustu skvělých výhod, protože kdy jindy zažijete danou destinaci bez velkého množství turistů a s mnohem přívětivějšími cenami?

A co tedy v Kostarice, když sem dorazím?!
Ou, Kostarika je naprosto boží a pokud nemáte moc našetřeno vůbec nevadí, můžete žít třeba na tomto místě uplně zdarma a užívat si krás Karibiku! 

Tak hurá do toho 😊

4 názory na “Jak odcestovat na KOSTARIKU v době Covidu a co je potřeba zařídit”

  1. Pingback: Tip na dobrovolnictví na Kostarice aneb jak se žije v komunitě na břehu Karibského moře? - Cestuj a pomáhej

  2. Pingback: Rozhovor s Martinou Kužmiakovou o KOSTARICE | Iva Raková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.