Jak cestovat navzdory koronaviru

Před měsícem jsem všem v okolí oznámila, že odjíždím opět na delší dobu do zahraničí. Setkala jsem se s reakcí, že to přece NELZE, vždyť je lockdown, jsou zavřené hranice, všude jsou povinné testy, karanténa apod. Ve skutečnosti to však MOŽNÉ JE a dokonce to přináší i mnoho výhod! Je však potřeba dodržovat několik důležitých zásad… 

Z toho důvodu, jsem vám sepsala několik důležitých informací, které by se vám mohly hodit ať už se rozhodnete cestovat kamkoliv.

ZJISTĚTE SI, DO KTERÉ ZEMĚ JE MOŽNÉ ODCESTOVAT JEŠTĚ PŘED TÍM, NEŽ KOUPITÍ LETENKU. 

Vím, že si řeknete: “to je přece jasné”, ale věřte, že mnoho leteckých společností prodává stále letenky do míst, kam se oficiálně nemůže, nebo se letí přes město, v kterém je ale transfer (přestup) zakázán. Dělá to třeba aktuálně Turkish airlines, dovolí vám tuto letenku koupit, ale den před odletem let zruší a vrátí vám peníze v podobě voucheru. Dělají to z úplně prostého důvodu – potřebují peníze. Proto se nejprve dobře informujte, než bezhlavě pořídíte letenku, která je zrovna v akci. 

NENECHÁVEJTE KOUPI LETENKY NA POSLEDNÍ CHVÍLI. 

Před cestou do Kostariky jsem měla totiž stejnou taktiku. Říkala jsem si, že je riziko, že nebudu moct nakonec odletět kvůli změnám nařízení vlády a tak jsem do poslední chvíle váhala. Bohužel jsem kvůli tomu zbytečně přišla o několik tisíc a musela nakonec letět z Vídně. 

Důvod byl prostý…. kvůli Covidu je počet letu omezený, lítá se tedy výrazně méně a tím pádem je i množství volných míst značně sníženo. Pak už jen stačilo, aby KLM nečekaně zrušilo lety přes Amstrdam kvůli zavedení antigenních testů, které Kostarika nebyla schopna poskytnout a během pár dní se lety s Lufthanskou přes Frankfurt téměř vyprodaly. 

Ty, co zbyly pak cenově vylétly výrazně nahoru, protože Lufthansa najednou téměř neměla konkurenta v zajištění cesty na Kostariku. 

Doporučuji místo toho zvolit taktiku koupit letenky včas, ale připojistit se, aby vám v případě, že nebudete moct odletět vrátili peníze. Rozhodně doporučuji kupovat v současné době letenky výhradně u leteckých společností, ne přes zprostředkovatele (typu pelikán, kiwi apod.) kvůli případnému stornu cesty. 

Většina leteckých společností má dnes v podmínkách zdarma přesunutí termínu odletu, i tak si to moc doporučuji telefonicky, či po emailu nechat potvrdit, ať zbytečně nepřijdete o spoustu peněz. 

ZJISTĚTE SI PODMÍNKY VSTUPU I NÁSLEDNÉM ODLETU Z VAŠÍ DESTINACE. 

Nejlepší portál, kde najdete veškeré informace stále aktualizované je tento.

 Jedná se o stránku ministerstva zahraničních věcí. Pokud byste si i tak nebyli jistí, jak to celé je, můžete jim zavolat (na konzulát) a oni vám po telefonu zodpoví veškeré dotazy. Jen je potřeba počítat s tím, že než se dovoláte budete na lince čekat delší dobu. Telefonní číslo je toto: +420 222 264 222. Jsou tam skvělý, velmi mi se vším pomohli.

ZAREGISTRUJTE SE DO PROJEKTU DROZD. 

Jedná se o nově vzniklý projekt pro dobrovolnou registraci českých občanů. Jen tam uvedete své kontaktní údaje a číslo OP/pasu a je to. Slouží to k tomu, aby vám mohli být urychleně poskytnuty informace, pokud by v zemi, kde se nacházíte hrozilo nějaké nebezpečí. 

Zároveň to slouží k tomu, aby MZV vědělo, kde se nacházíte a v případě, že by se například uzavřely hranice v zemi, kde jste a vy se neměli jak dostat domů, o tom měli přehled a mohli poskytnou případnou pomoc (např. zajistit vládní letadlo). 

DEJTE SI POZOR, ABY U VÁS NEPŘEVLÁDALA POZITIVITA NA COVID. 

Toto je informace, která mě osobně v lednu pekelně vyděsila a důvod, proč jsem se nakonec ocitla na Kostarice. Pokud jste prodělali Covid, může být u vás “falešně testována” přítomnost viru i následující 2 – 3 měsíce. Aktuálně se to řeší tak, že už je možné nechat si od lékaře (nebo hygieny) vystavit formulář, že jste v posledních 90ti dnech Covid prodělali a test podstupovat nemusíte. 

Ale pozor –> ne všechny země to akceptují. Aktuálně jen vím s jistotou, že to bere v potaz Česká republika, pokud se vracíte ze zahraničí. Opět doporučuji ověřit, jak je to ve vámi vybrané destinaci, na čísle uvedeném výše. :-)) 

Ano, vím jak je to náročné v současné době někam odcestovat, ale věřte mi, stojí to za to!

Výhodou je, že totiž dříve místa narvanými turisty dnes zejí prázdnotou a vy se tak můžete například nazí koupat v Tichém oceánu. Okolí mě od cestování odrazovali i o dva roky dříve, kdy ještě žádný Covid nebyl. 

V roce 2019 to byla sopka a tropická onemocnění. 

V roce 2020/21 to je Covid. 

Lidé si vždy najdou důvod, proč něco nejde. Proč zrovna teď není vhodná doba. Ideální čas ale nenajdete. Ideální příležitost, ideální doba je právě TEĎ. Tak si dejte pozor, abyste ji nezmeškali. A nemyslím jen v cestování, každý má svůj jiný originální SEN. Neváhejte s polibkem. Neváhejte s rozhodnutím. Protože zítřek už přijít nemusí. Vše, co máme je dnešek. 

Nelitujte ukvapených, bláznivých rozhodnutí. Litujte těch, které jste propásli. Litujte dní, které jste pro seděli u televize. Litujte nespočtu hodin, které jste proleželi u nekonečných seriálů. Nelitujte dobrodružství. Nelitujte času, který jste věnovali v touze jít si za svým snem…

Možnosti jak si každý může začít šetřit na svou „cestu snů“ už DNES naleznete v tomto článku. :-))

3 názory na “Jak cestovat navzdory koronaviru”

  1. Pingback: Jak cestovat navzdory koronaviru – Cestuj a pomáhej

  2. Pingback: Tip na dobrovolnictví na Kostarice aneb jak se žije v komunitě na břehu Karibského moře? - Cestuj a pomáhej

  3. Pingback: Jak odcestovat na KOSTARIKU v době Covidu a co je potřeba zařídit - Cestuj a pomáhej

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.