3 důvody proč se stát DOBROVOLNÍKEM (nejen) v zahraničí

Kdysi jsem si myslela, že abych mohla cestovat po celém světě musím být milionářka. Měla jsem za to, že skutečná exotika typu Tanzánie, Indonésie, Panama, Ekvádor… je záležitost výhradně pro bohaté. Já byla tehdy studentka VŠ a volný čas trávila po brigádách. Jak bych jen v dobrodružství na konci světa mohla doufat? 

Nakonec se ukázalo, že odpověď ležela celou dobu přímo přede mnou, jako kdyby čekala až to budu myslet opravdu vážně a navzdory strachu si půjdu za svým snem. Jak jsem nakonec překonala svůj strach a co mi pomohlo se můžete dočíst zde. 

Tou odpovědí na otázku, jakým způsobem může mladá holka bez peněz do světa se ukázalo být DOBROVOLNICTVÍ. Posledních 8 let života jsem se ve velké míře věnovala dobrovolnictví v Čechách, ale tehdy jsem o tom, jak dobrovolnictví funguje v zahraničí a jakým způsobem je možné ho získat neměla ani potuchy. 

A proč by se kdokoliv měl chtít stát oním dobrovolníkem?

Mně osobně dobrovolnictví natolik ovlivnilo život, že na něj nedám za žádnou cenu dopustit. Je to úžasný způsob, jak si vzájemně pomoci, naučit se něco nového a rozšířit své znalosti a zkušenosti. 

Pro nepolíbené vysvětlím, co oním pojmem “dobrovolnictví” je vlastně myšleno a kdo to ten dobrovolník ve skutečnosti je. 

Co se skrývá pod pojmem "dobrovolnictví"?

Dobrovolnictví, v zahraničí používaná termín “volunteering” je úplně jednoduše řečeno určitá činnost, kterou provádíte ve prospěch druhých, aniž byste si dělali nárok na finanční odměnu. Dobrovolnictví je velké množství druhů, velmi časté je zapojení se do činnosti nějaké neziskové organizace, ať už v České republice či v zahraničí. Tento typ dobrovolnictví je též i obvykle nejlépe sehnatelný, protože se jedná o nejvíce “formální” záležitost. 

Důležité je říci, že dobrovolnictví by mělo být vždy prospěšné pro obě strany. Pro vás, když někomu pomáháte, tak zároveň pro toho, kdo danou pomoc přijímá. Je důležité si volunteering neplést s nějakou formou “žebrání” či charity nebo naopak otrockou prací.  

NAOPAK!

Ve skutečnosti vy jakožto dobrovolník většinou získáte mnohem víc, než ten, kdo vám dobrovolnictví poskytuje, i když by se tak nemuselo na první pohled zdát. 

JAK JE TO MOŽNÉ?

Není dobrovolník jen někdo, kdo někde “maká aniž by dostal zaplaceno?” 

To je jeden z nejčastějších omylů. Ano, dobrovolnictví v pravém slova smyslu, je založeno na tom, že za vykonanou činnost (ať už se jedná o cokoliv) nedostanete žádné peníze. Na druhou stranu, dostane se Vám mnohem VÍC.

3 podstatné věci, které dobrovolnictvím (nejen) v zahraničí můžete získat:

NOVÉ PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI. 

Takové dobrovolničení při studiu VŠ je naprosto skvělá záležitost. Uvedu vám příklad na sobě. Když jsem studovala sociální práci na Karlově Univerzitě měla jsem pocit, že navzdory praxím nemám stále dostatečné znalosti v mém oboru. Rozhodla jsem se tedy odjet jako dobrovolná asistentka na tábor pro děti s mentálním postižením. 

Později se ukázalo, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Nejen, že ten týden sám o sobě byl naprosto úžasný, ale zároveň mě to tehdy profesně posunulo správným směrem. Do té doby jsem nevěděla, jakým směrem se v rámci sociální práce zaměřit, chyběli mi potřebné zkušenosti a dost jsem “tápala” jakým směrem se vydat. Najednou jsem však měla jasno!

Díky týdnu pomáhání na táboře jsem věděla, že v rámci své kariéry sociálního pracovníka se chci věnovat už pouze pomoci lidem s mentálním postižením. Bez dobrovolnictví a mé osobní zkušenosti, kterou jsem díky němu získala, by mě to nikdy nenapadlo a já bych neprožila další tři roky života prací, která mě velmi bavila a naplňovala. 

Na tomto příkladu můžete vidět jednu unikátnost dobrovolnictví –> to nejvíc, co vám může dát jsou životní zkušenosti, příležitost zažít něco nového, získat znalosti v nejrůznějších oblastech, dle vašich priorit a nevést vás na cestu, která je pro vás ta pravá. 

Protože, kdo může vědět, co je pro něj “ta pravá cesta”, když nikdy nikam nevydal? 

Vykročit, dát se do pohybu, je v životě to nejdůležitější. Život je jako voda, pokud stojí stále na jednom místě začne se kazit, je potřeba jít stále kupředu, i když někdy třeba zakopnete. 

ZLEPŠENÍ JAZYKOVÝCH ZNALOSTÍ BEZ NÁMAHY. 

V tomto bodě uvedu jeden příklad za všechny. Možná jste někdo jako já a celý život tak nějak s jazyky “bojujete”. Dobrovolnictví v zahraničí vám poskytuje jedinečnou možnost zlepšit si znalosti v angličtině přirozenou cestou, bez sezení u učebnice nebo na počítači. 

Víte, jak se lidé učí věci nejlépe, ať jde o cokoliv? Tím, že jsou prostě “vhozeny do vody”. A přesně tak se učí nejlépe i cizí jazyk. Pokud jedete jako dobrovolník například na 3 měsíce do Anglie, garantuji vám, že i když jste do té doby měli problém v angličtině ze sebe dostat větu, po této zkušenosti se zbavíte strachu z mluvení a budete mluvit plynně.

KULTURNÍ OBOHACENÍ. 

Věděli jste, že lidé na Kostarice víceméně netřídí odpad, i když jsou považovány za jednu z nejvíc eco-friendly zemi světa? 

Věděli jste, že na Bali jí jídlo pouze pravou rukou a bez příboru? 

Věděli jste, že ve Vietnamu si muži nechávají narůst dlouhý nehet na malíčku, aby bylo na první pohled vidět, že nemusí pracovat na poli? 

Já do té doby taky ne. Dokud jsme to neviděla na vlastní oči.  A těchto příkladů bych mohla uvést nespočet. Díky dobrovolnictví se můžete dostat do míst a kultur, kam byste se běžně dostali jen obtížně, protože s těmi lidmi žijete. Nejste zavřeni v “resortu pro evropany”, ale žijete běžný život místních lidí. 

Jako hlavní důvod za všechny, který pro mě osobně je stále velkou motivací, je ten, že děláte něco, co má SMYSL.

Je ve finále jedno, jestli pojedete na Sumatru zachraňovat orangutany, nebo do Mexika učit místní děti anglicky. Důležité je, aby to vycházelo z vás, v rámci dobrovolnictví existuje nepřeberné množství cest, kudy se můžete vydat. Jediné, co musíte udělat je si zvolit a vyrazit můžete klidně už DNES. 

Na co si dát pozor v rámci cestování během koronaviru se můžete dočíst v mém dalším článku.

2 názory na “3 důvody proč se stát DOBROVOLNÍKEM (nejen) v zahraničí”

  1. Pingback: Návod, jak si ušetřit na cestu za pár měsíců i desítky tisíc korun – Cestuj a pomáhej

  2. Pingback: Tip na dobrovolnictví na Kostarice aneb jak se žije v komunitě na břehu Karibského moře? - Cestuj a pomáhej

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.